Účel zimní zahrady
Před oslovením firmy a samotnou realizací zimní zahrady si dobře promyslete její účel. Zimní zahrada se stane příjemnou součástí vašeho domova. Lidé si tu svou nejčastěji užívají jako:
- příjemné posezení s rodinou a s přáteli
- zastřešení bazénu
- klidné pracovní prostředí
- oáza klidu pro pořádný odpočinek
Jak je to se stavebním povolením?
Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nepotřebujete, pokud je stavba ve velikosti do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím. Nejprve ale raději zajděte na váš stavební úřad a předem si ověřte, zda se vás stavební povolení týká, nebo ne.
Příprava na stavbu zimní zahrady
Zimní zahradu je možné vybudovat buď přímo v rámci stavby domu, nebo ji později k domu připojit. Administrativně i stavebně je jednodušší stavba zimní zahrady spolu s bydlením.
Umístění zimní zahrady
Před samotnou výstavbou zimní zahrady si dobře promyslete její umístění. Chcete ji připojit přímo k domu, nebo oddělit od domu? Doporučuje se spíše flexibilní oddělení od domu, ideálně velkými dveřmi, a to zejména z důvodu tepelné pohody. Můžete se potom rozhodnout, zda zimní zahradu zařadíte do celkového vytápění domu, nebo jednoduše zavřete dveře a tím i přístup tepla.
Orientace zimní zahrady
Na kterou stranu je nejlepší stavět zimní zahradu? Orientace na východ zajistí krásné východy slunce i načerpání tepla během dopoledne, které se udrží po celý den. Mnoho lidí ale dává přednost spíše západní orientaci zimní zahrady a vychutnávání romantického západu.
Co obnáší stavba zimní zahrady
Konstrukce zimní zahrady nemusí být úplně jednoduchá, a to hlavně proto, že ji tvoří velké prosklené plochy. Na jaře a na podzim je žádoucí, aby zimní zahrada propouštěla jemné sluneční paprsky. V létě má naopak chránit před přehříváním, a v zimě zamezit odvádění tepla. Udržování příjemného prostředí bez přílišného přehřívání nebo ochlazování zajišťují reflexní a pokovené vrstvy. Sklo musí být natolik pevné, aby střecha zimní zahrady unesla i větší vrstvu sněhu nebo krupobití.
Také volba materiálu je důležitým rozhodnutím. Mezi nejoblíbenější varianty zimních zahrad patří dřevěné, hliníkové či plastové. Dřevěné zimní zahrady jsou ideální volbou pro své termoizolační vlastnosti i vzhled. Pokud má ovšem zimní zahrada sloužit jako skleník nebo zastřešení bazénu, je důležitá pravidelná údržba dřeva kvůli nadměrné vlhkosti.
Vytápění zimní zahrady
Pro dlouhé zimní večery strávené relaxací v zimní zahradě je nutné zapřemýšlet také nad jejím vytápěním, i když se vůbec nemusí jednat o levnou záležitost. Hodně záleží na způsobu využití zimní zahrady. Nejdražší způsob vytápění, ale zároveň nejpříjemnější, jsou konvektory v podlaze. Nejčastěji se zimní zahrady vytápí klasickými radiátory.