Rosení oken je častý jev, který trápí mnoho domácností. Přitom jde o závažný problém, aniž si to třeba uvědomujeme. Zkondenzovaná voda, která z okna kape dolů na parapet, totiž může napáchat velké škody. U příliš rosících se oken mohou vznikat plísně, odpadávat omítka či malba a takové prostředí není vůbec zdravé. Co jde tedy s příliš se rosícími okny dělat?
Co způsobuje nadměrné rosení oken
Jde vlastně o fyzikální jev, kdy kondenzuje vzdušná vlhkost na povrchu skla. Děje se to zejména v zimě přes noc, když je venku chladno. Na zchlazeném skle se sráží vlhkost ze vzduchu uvnitř vašeho domu či bytu. Když například v zimě přes den zatopíme, kondenzaci se nedaří. V noci ale příliš netopíme, a tak se v místnosti ochladí a rosení má hned větší šanci.
Ne každé rosení je zlé. Jak to ale poznat?
Kondenzaci nelze zabránit úplně, lze jí ale výrazně omezit. Nejprve zjistěte, kde se okna rosí. Důležité je, zda se okna rosí z venkovní nebo vnitřní strany. Pokud se okna rosí z vnější strany, znamená to, že mají skvělé tepelně-izolační vlastnosti. Venkovní okno se totiž ochlazuje víc, než je teplota okolí a neohřívá se prostupem tepla z vnitřku ven. Nejde proto o závadu, ale o přirozený jev, který je typický pro vysoce kvalitní izolační trojskla.
Jestliže se rosí v meziskelním prostoru, znamená to, že mezi vaše zdvojená skla proniká vzduch a rám je s největší pravděpodobností poškozený nebo je na okně prasklina. Zvažte proto výměnu celého okna, případně jeho reklamaci, pokud jste poškození nezpůsobili sami. problém se týká starých špaletových a zdvojených oken.
Časté je také rosení rámu okna ve funkční spáře nebo z vnitřní strany. To může mít hned několik příčin. Může být způsobené špatným provedením napojení okna na ostění, ve kterém chybí tepelná izolace a tvoří se tepelné mosty. Kondenzuje zde totiž teplý vzduch uvnitř místnosti, neboť se rám ochlazuje přiváděným studeným vzduchem. Rosení rámů je problém, protože může uvnitř kondenzát zamrznout a dojde tak k poškození okna.
Skutečnou příčinu nadměrného rosení oken by měl vždy odhalit a posoudit odborník. Ten také dokáže určit, zda je nutné okna vyměnit, nebo zda postačí jejich oprava. My vám rádi poradíme!
Tipy proti rosení oken
- Pokud nejsou ještě vaše okna zralá na výměnu, zaměřte se na větrání v místnosti. Několikrát denně intenzivně otevřete okna a nechte odejít vlhký vzduch. Nejlepší je, když se objeví průvan. Stěny zůstanou teplé a dům si příliš neochladíte.
- Snažte se doma omezit vzdušnou vlhkost. Obrovským zdrojem vnitřní vlhkosti je sušení prádla. Pokud nemáte jinou možnost, než jej sušit uvnitř domu či bytu, použijte dnes již cenově dostupný mobilní odvlhčovač.
- Intezivně větrejte při vaření nebo použijte digestoř.
- V koupelně instalujte větrání nebo po každé sprše pečlivě vyvětrejte. Zároveň zavírejte dveře, aby vlhkost nešla do zbytku domu.
- Dbejte na to, aby radiátory nebyly zastavěné nábytkem a teplý vzduch tak mohl proudit.
- Kondenzaci vadí výrazně vyšší teplota v domě, proto mějte v místnosti alespoň 21 °C.