Jak připravit na zimu jednotlivé části oken?
Skla
Před zimou je vhodné okna umýt, nejlépe dokud ještě nesněží. Na mytí použijte běžný saponát, vodu, hadřík a leštič na okna, nikdy nepoužívejte silně chemické prostředky, které by mohly okna nenávratně poškodit. Také okna často kontrolujte, zda se nerosí a nekondenzuje na nich voda. Když je v domácnosti velké vlhko, jedná se o poměrně běžný jev. Okna pak pravidelně otírejte, aby je kondenzát neničil a aby v okolí nevznikala plíseň.
Rámy
Kromě skel se samozřejmě myjí také rámy. Po umytí rámů doporučujeme použít speciální ošetřující přípravek na dřevo, tzv. holzbalsam, který ochrání povrchovou úpravu oken podobně, jako když navoskujete lak svého auta. Pokud už okna zrovna nezáří novotou, můžete je renovovat, nebo nechat vyměnit. Opravu dřevěných oken hravě zvládnete i svépomocí, renovace jim prodlouží životnost a navrátí ztracený vzhled.
Kování
Zkontrolujte, zda je kování oken správně a lehce ovladatelné. Pokud jde okno otevírat a zavírat s námahou, můžete ho promazat olejem. Také zkontrolujte správnou dotaženost úchytů, kliček a všech šroubů.
Těsnění
Těsnění mezi rámem a oknem se postupem času deformuje a ztrácí svou funkčnost. Je důležité ho prohlédnout a v případě potřeby doplnit nebo namazat silikonovým olejem, aby déle vydrželo v dobré kondici.
V zimě nezapomínejte na správné větrání
Kromě důkladné přípravy oken na zimu nesmíme zapomínat ani na správné větrání v období chladných měsíců. V zimě větrejte krátce a intenzivně, nejlépe s oknem dokořán po dobu 5 minut. Vyvětrejte hned ráno, poté alespoň 2x během dne a večer před spaním. Při takto krátkém větrání můžete nechat topení puštěné a po zavření oken se teplo v domácnosti rychle navrátí. Nevětrejte mikroventilací, protože tak zbytečně utrácíte za vytápění.