Přemýšlíte o koupi špaletových oken, ale obáváte se náročné údržby? Není proč. Péče o ně není o nic složitější než u jiných dřevěných oken. Vyžaduje sice důkladnost, ale odměnou vám budou okna, která vydrží krásná a plně funkční po desítky let.
Kořeny sahají do renesance
Špaletová okna mají původ v renesanci. Nejčastěji je dnes vídáme na historických budovách v centrech měst a stejně tak jsou ve starších usedlostech na venkově. Existují však i moderní čisté designy oken, která se používají v nových budovách pro své výborné funkční vlastnosti.
Oproti moderním oknům mají vyšší izolační schopnost. Díky vzduchové neprůzvučnosti až 46 dB, která odpovídá běžnému pouličnímu ruchu, vás ochrání před veškerým hlukem. Špaletová okna mají navíc šířku až 200 mm, což je mnohem více než šířka euro-oken. Díky tomu dokonce ani nepromrznou.
Tak jako každá okna ze dřeva, je třeba i ta špaletová pravidelně udržovat. Jejich kvalita je dána dřevem a vhodně použitými nátěrovými hmotami. V současnosti mezi nejoblíbenější patří kostěné lazury a samozřejmě lze využívat také různé krycí barvy.
Lakování je základ
Lazury a krycí barvy se skládají ze čtyř vrstev: impregnace, fungicidního pigmentového základu, mezilaku a vrchního lazurovacího laku nebo barvy. Můžete použít i jednodušší dvouvrstvé barvy tvořené vrchním tenkovrstvým lakem a voskovým elementem sfungicidním účinkem.
Při výběru povrchové úpravy oken je vhodné počítat i s vlhkostí vzduchu. Lazury a krycí barvy jsou vhodné především do suchého prostředí. Naopak tenkovrstvé barvy lze využít i ve vlhčím prostředí.
S údržbou dřevěných rámů začněte včas. Hlavně přes zimu je ošetření důležité. Rámy oken jednou ročně čistěte slabým roztokem saponátu a vyždímaným hadříkem. Po vysušení je ošetřete balzámem na dřevo. Jeho použitím se uzavřou mikroskopické trhliny a póry ve dřevě. Přípravek vytvoří hedvábný film na povrchu, který
Pečujte také o kování
Péči neomezujte pouze na rámy. Velmi důležité je i kování, které si zaslouží zvláštní pozornost. Jeho stav ovlivní funkci i estetický vzhled oken. Žádoucí je kování promazávat alespoň jednou ročně vazelínou. Předejdete tím jeho poškození i problémům s otevíráním a zavíráním. Na údržbu používejte pouze prostředky, které nepoškozují povrch kování. To totiž často bývá vyrobené ze slitin vzácných kovů. Vyhněte se abrazivním přípravkům a agresivním chemickým saponátům.
Rekapitulace postupu při mytí:
- Natřete panty vazelínou
- Naimpregnujte těsnění sprejem
- Umyjte rámy lehkým saponátem
- Ošetřete dřevo balzámem
- Skla čistěte běžným způsobem