Zimní zahrada – symbióza s přírodou
Je libo čerstvý vzduch?
Základem správné funkčnosti je vhodně zvolený způsob odvětrávání. Důležitou roli hraje umístění zahrady. Účinné větrání je potřebné u zahrad orientovaných na jižní stranu. Ventilační jednotka se skládá z teplotního čidla, tichého výkonného ventilátoru a servomotoru umístěného na sklopném okně zimní zahrady.
V nejvyšším bodě zimní zahrady je umístěno okno otvírané servomotorem, ventilátor je naopak umístěn dole, neboť nasává studený vzduch. Teplý vzduch je vytlačován mírným přetlakem otevřeným oknem. Využít můžete propojení na termostat, který koriguje spouštění ventilátoru a motoru podle hodnoty teploty v zimní zahradě. Tento způsob větrání splňuje velmi důležitou roli, rozhodnete-li se pro delší nepřítomnost. Pokud zimní zahradu využíváte, tak ji odvětráte otevřením posuvných a otevíratelných prvků. Těch by měl být dostatek, nejméně 30 %.
Horko si na vás nepřijde
Důležitou roli hraje také výběr stínicí techniky. Nejlepší komfort vám poskytnou speciální markýzy, které jsou ukotvené na střeše zimní zahrady. Doporučujeme typy, které jsou vybavené čidlem na slunce, vítr a déšť. Markýza tak reaguje na přírodní podněty. Vysouvá se podle vyšší intenzity světla. Naopak se zasouvá v případě nebezpečí silného větru a deště.
Na stejném principu fungují také svislé clony. Ty slouží k dokonalému zastínění stěn zimních zahrad. Zvolit můžeme také zastínění pomocí žaluzií. Využít můžete jak vnějších, tak vnitřních žaluzií. Střechu z vnitřní strany lze zastínit pomocí plisé-skládaných žaluzií. Při zastínění svislých stěn je možné využít několik typů žaluzií.
Příliš benefitů vám však nepřinesou, spíše naopak. Vnější žaluzie, opatřené vysokým návinem působí velmi nevzhledně. A vnitřní žaluzie neoplývají příliš velkou účinností. Zvyšují také riziko prasknutí skla vlivem rychlých teplotních změn.
Vybírat můžete také z rozmanité nabídky okenních kliček a dveřních klik. Možná je taktéž instalace sítě proti hmyzu.